Na terase SVČ Lužánky v objetí stromů z nedalekého parku vyrostlo poslední červnovou sobotu šapitó s reuse pokojíčkem, které se stalo centrem dění i místem zajímavých přednášek a diskuzí na témata prostoupená udržitelností.  Festival představil i propojoval lokální organizace a spolky a ve spolupráci s Reuse federací cílil na téma opakovaného využívání materiálů a věcí, které na první pohled dosloužily. 

Veřejnost se zde mohla seznámit s uměleckým způsobem upcyklace plastového odpadu z průmyslové výroby, který byl pod rukama Plastic Guys přetvořen na velkoformátové desky vhodné k výrobě nábytku nebo originální ozdobě interiéru. Odklon od plastů rezonoval i na stáncích s porcelánovým nádobím nebo na workshopu patchworku. Inspirativní bylo též zpracování odpadního dřeva do praktických doplňků nebo využití uhlí k čištění vody. Inovací v opakovaném využívání materiálů jsme mohli sledovat i v případě zpracování ovčí vlny na granulát vhodný ke kultivaci pudy a zvýšení její schopnosti retence vody. Čerstvě řezané luční květiny vytvářely romantickou kulisu u zóny se swapem. Ten byl tentokrát zaměřený na textil a oděvní doplňky a ve spolupráci s místním spolkem Měnění se podařilo vrátit do oběhu 30 kg převážně letních oděvů, ale obsluha neodmítla ani přinesené drobnosti do domácnosti. I ty nakonec našly své nové nadšené majitele. Součástí SWAPU byla samoobslužná šicí budka, která poskytla spotřebitelům možnost drobných úprav bezplatně získaných oděvů. Lidé si mohli zdarma zapůjčit ruční šicí potřeby, vyspravit menší nedokonalosti jako třeba uvolněný knoflík nebo využít reuse záplat na originální dozdobení svých úlovků.

Téma swapu rezonovalo i u stánku s půjčovnou hrnků z reuse centra, které si účastníci vypůjčili za symbolický poplatek. Výtěžek putoval na podporu sociálního podniku a re-use centra Kabinet CB. Půjčovnu hrnků využili někteří z účastníků i jako příležitost kam darovat nevyužívané kousky ze svých kredenců, jiní jako možnost dát druhý život originálnímu kousku s nádechem nostalgie. 

Využili jsme příležitosti neformálního setkávání a povídání s návštěvníky během celého dne a odnášíme si velké povzbuzení i zajímavá zjištění o cirkulaci reuse věcí mezi brněnskými obyvateli. Krom nadačních obchodů nadace Veronika, dobročinného obchodu Šuplig provozovaného Ligou lidských práv a oficiálních reuse pointů funguje v Brně princip umístění nechtěných věcí u popelnic, vchodových dveří nebo na ulici, odkud si je jiní vyzvednou. Vnímáme zde velkou snahu lidí vracet využitelné věci zpět do oběhu, avšak chybí pro to potřebná infrastruktura. I přes snahu městských částí o zřízení reuse pointů jsou tyto lidmi vnímány jako kapacitně nedostatečné, místy s neproškolenou obsluhou.

Sérii přednášek o udržitelném stravování, permakultuře, vlněné cirkularitě, hospodaření s vodou  nebo vlastní udržitelnosti zakončila Reuse federace povídáním o možnostech, které máme, pokud nám věci doslouží nebo o ně ztratíme zájem, o přínosech nákupů z druhé ruky i dobru, které šíříme všemi směry, pokud své věci darujeme na ta správná místa.  Závěrečné vystoupení poskytlo prostor i pro časově neomezenou diskusi a dotazy posluchačů.

Napište nám